سفارش تبلیغ
صبا ویژن

هو اللطیف

مطالب مفید، دلنوشته ها و ... این وبلاگ تقدیم به همه بیداردلان

بهترین روش درمان چاقی

چاقی یک بیماری مزمن است ودرمان آن نیز  مثل هر بیماری مزمن دیگری نیاز به زمان دارد.

 هرگز در درمان چاقی خودسرانه از دارو استفاده نکنیم، چرا که دارو و در هر حال دارای عوارض می‌باشد.

در درمان چاقی خود هیچگاه عجله نداشته باشید، یادتان باشد که کاهش وزن با رژیم غذایی عوارضی نداشته، تقریباً غیر قابل بازگشت می‌باشد.

 چاقی با بسیاری از بیماریها  مثل: افزایش فشار خون، سخت‌شدن جدار رگها، بیماریهای کبدی و صفراوی (بیشتر سنگ کیسة صفرا)، آرتریت‌ها از جمله آرتروز (استخوانهای هر شخص برای وزن سلامت او طراحی شده است)، اختلالات تنفسی، نقرس، واریس، نازایی، مسمومیت حاملگی پرمویی زنان، چربی بالای خون ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم خواهد داشت.

چاقی باعث کاهش عمر می‌شود، بطوری که شرکت بیمه عمر متروپولیتن آمریکا به ازای هر اینچ (5/2سانتیمتر) دور شکم بزرگتر از دور سینه دو سال و به ازاء هر چهارکیلوگرم اضافه وزن یک سال کاهش عمر در نظر می گیرد

 در درمان برخی از بیماری ها قبل از مصرف دارو رژیم غذایی داده می‌شود و چه بسا با رعایت رژیم غذایی مناسب نیازی به مصرف دارو نباشد. از جملة این بیماریها می‌توان از: افزایش فشار خون، افزایش قند خون و افزایش چربی خون نام برد.

 درمان‌های چاقی به چهار دسته دارویی، استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص، جراحی و رژیم‌درمانی تقسیم می‌شوند روش تدریجی علاوه بر اینکه قابل تحملتر است دارای عوارض کمتری نیز می باشد

استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص شامل سونا،استفاده از گرمای موضعی ، ماساژ درمانی، کمربند لاغری، طب سوزنی، کرمها، پمادها، ژلها، گوشواره لاغری که همگی اینها از نظر علم پزشکی و تغذیه مورد قبول نمی‌باشند و همگی کمابیش باعث ایجاد عوارض می‌شوند. ضمناً بیشتر این راهها به جای کاهش وزن یا لاغری فقط باعث کاهش اندازه بدن می شوند.

جراحی نیزدر موارد چاقی‌های بسیار شدید انجام می‌شود.و شامل برداشتن قسمت‌هایی از روده یا معده، بالون‌گذاری داخل معده برای کاهش حجم آن و برداشتن چربی زیر پوست شکم با ساکشن یا لیزرمی باشد که همگی اینها به دلیل عوارض شدیدی که دارند زیاد مورد توجه نمی باشند.

 آب درمانی یکی از روشهای قدیمی است که بعد از پایان دوره به دلیل محرومیت شدید غذایی اختلالات گوارشی به همراه دارد. علاوه بر عوارض شدید جسمانی فقط برای مدت کوتاهی می‌تواند قابل تحمل باشد. 

کاهش وزن از طریق ورزش نیز یکی از روشهای بسیار مناسب برای برخورداری از جسم سالم و وزن ایده‌آل است. کاهش وزن فقط از طریق ورزش مشکل و دشوار است چرا که مثلاً برای کاهش یک کیلوگرم وزن باید 20 ساعت پیاده‌روی کرد. 

کاهش وزن از طریق رژیم غذایی: حذف یک وعدة غذایی مثل صبحانه یا شام از جمله روشهای مرسوم و خدسرانه است که با حذف صبحانه فرد دچار افت قند خون طی روز و کاهش کارآیی روزانه و پرخاشگری شده و درضمن در وعده‌های بعدی با پرخوری جبران می‌شود. ضمن اینکه سوء‌تغذیه نیز از عوارض آن است. بهترین شیوه در این مورد، رژیم غذایی بر مبنای علمی آن است که در آن تمام مواد مورد نیاز بدن در رژیم غذایی تأمین می شود.  

کاهش وزن از طریق رژیم غذایی همراه با ورزش: این روش بهترین و اصولی‌ترین روش برای کاهش وزن و داشتن وزن ایده‌آل است. در این روش از یک رژیم غذایی برنامه‌ریزی شده همراه با ورزش متعادل (مانند پیاده‌روی) استفاده می‌شود. این روش سلامت جسم و روح را به ارمغان می‌آورد و عوارضی مانند ریزش مو و چروکیدگی پوست و … را درپی نخواهد داشت. در طی رژیم باید عادات غذایی گذشته را ترک کنید و به عادات غذایی جدید انس بگیرید که این مهمترین اصل در درمان چاقی است. 

با توجه به موارد فوق بهترین و سالمترین راه حل ارائه‌شده در مورد درمان چاقی این موارد می‌باشد:

  الف) رژیم غذایی صحیح ب) ورزش مناسب و کافی ج) تغییر رفتار و اصلاح عادات بد غذایی 

در هر رژیم غذایی صحیح باید این گروههای غذایی وجود داشته باشد: شیر و لبنیات، حبوبات و غلات، میوه و سبزیجات، گوشت ریزمغزیها

 رژیم غذایی باید تأمین کننده انرژی مورد نیازوریز مغذی های روزانه باشد. در یک رژیم غذایی اصولی کاهش وزن تدریجی است. به طوریکه حداکثر یک کیلوگرم در هفته مجاز به کاهش وزن می‌باشیم. به همین دلیل باید حوصله داشته و با دقت برنامه خود را اجرا کنیم. ضمناً اگر قبل از رژیم عکسی از خود داشته باشیم بهتر خواهد بود. توجه داشته باشید با کاهش وزن جوانتر هم به نظر خواهیم رسید.

 [ چهارشنبه 86/5/3 ] [ 9:50 صبح ] [ مجتبی نصیری ]

نظر

きらきら